90 LAT NAUCZANIA

TRAKCJI ELEKTRYCZNEJ
w POLITECHNICE WARSZAWSKIEJ

- OD TRAMWAJÓW DO METRA
I SZYBKIEJ KOLEI


Kształcenie w zakresie trakcji elektrycznej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej - początki

Doc. dr inż. Tadeusz Maciołek

Zakład Trakcji Elektrycznej, Instytut Maszyn Elektrycznych Politechniki Warszawskiej

 

Wykorzystano informacje zawarte:
1. Staniszewski A.: Historia Wydziału Elektrycznego Politechniki W-skiej 1965-95 oficyna Wyd. PW 1997
2. Z. Grunwald Z.: redakcja Zarys historii Wydziału Elektrycznego 1921-1981 Mat. Sympozjum PW 1983

Kształcenie w zakresie Trakcji Elektrycznej w Politechnice Warszawskiej nierozerwalnie wiąże się z kształceniem na kierunku Elektrotechnika. Wprowadzanie programów kształcenia w zakresie tych zagadnień związane było z potrzebami rozwijającej się gospodarki szczególnie w Warszawie.

 Projektowana już w końcu XIX wieku pierwsza linia tramwaju elektrycznego dla Warszawy potrzebowała specjalistów od zagadnień elektrycznych w zakresie projektowania, badań, eksploatacji. Oprócz tego fachowców z dziedziny elektrotechniki potrzebował rozwijający się przemysł. Już w XIX wieku powstawały pierwsze projekty elektryfikacji linii tramwajowych dla Warszawy. Na rysunku nr 1 przedstawiony jest fragment projektu z 1898 roku układu zasilania elektrycznego, w tym zasilania dla pierwszej linii tramwaju elektrycznego.

 W czerwcu 1898 roku powołano Warszawski Instytut Politechniczny. W 1901 roku nowo wybudowany gmach mechaniki zajął wydział Mechaniczny, w którego skład wchodziła Katedra Elektrotechniczna. Zajęcia dydaktyczne obejmowały wykład z elektrotechniki i projekty z urządzeń elektrycznych i maszyn elektrycznych. Zagadnienia trakcji elektrycznej nie były wtedy jeszcze wydzielone z ogólnych zagadnień elektrotechnicznych. Specjaliści pracujący w powstałych zakładach związanych z tramwajami elektrycznymi swoje wykształcenie często uzyskali w innych krajach. Niestety już w latach 1905-1908 zostało zawieszone działanie Warszawskiego Instytutu Politechnicznego jako następstwo strajku polskich studentów. Później Instytut działał 7 lat. W czerwcu 1915 roku Instytut ewakuowano do Rosji. W miejsce Instytutu w listopadzie 1915 roku nastąpiła inauguracja Politechniki Warszawskiej.

 R1 1